Vyberte stránku

Všichni to známe, dogfrisbee víkend se blíží, nálada stoupá v pátek vše zabalené, vyrážíme. Cesta v pohodě, postavit stan, nachystat spaní, vyvenčit a rychle na pívo. Po bujarém přivítání následuje noc, kterou na několika prvních a posledních závodech sezóny tráví závodníci v polospánku, nebo úplně vzhůru probuzeni chladem, klepou kosu a nemůžou se dočkat rána. V lepším případě se další den ozve kamarádka rýmička s případným bolením v krku, ale jsou i horší případy kdy je se zánětem močových cest většinou ženská část závodního pole nucena závody neprodleně opustit.

„Čím to, že mi byla taková zima?“ V noci bylo na nule, spacák mám dobrej, je přeci do -15“C, byl jsem navlečený v termoprádle a matrace má asi 20cm. Tak proč jsem celou noc klepal kosu?

Přijde mi, že jde o častý problém a je pravda, že jsem si dlouhý čas kladl úplně stejné otázky. Postupně jsem se snažil získat co nejvíce informací a rád bych se o ně dnes podělil. Pojďme se tedy podívat jak funguje karimatka, co znamenají teplotní parametry spacích pytlů a že více centimetrů výšky matrace není vždy nejlepší volba.

Ujasněme si hned na začátku, že to co píšu je jen můj názor, moje zkušenost a není to žádný odborný návod na to, jak se zařídit na spaní pod stanem, které má svá úskalí. Spíte oblečení, ve spacáku, na karimatce. Až sem je myslím si všechno jasné. Pojďme si tedy vše blíže rozebrat.

Začněme tím, že si ujasníme pojmy hřeje a izoluje. Jediné co ve stanu hřeje jste vy. Jen vy vydáváte teplo, vše ostatní co používáte pouze izoluje a slouží k tomu, aby teplo které vyprodukuje vaše tělo, zůstalo u vás a nešířilo se dál do prostoru.

1/3 Karimatka

Prvním bodem pro dobrou noc ve stanu je vaše karimatka. Začínám s ní záměrně, protože ač je to pro dost lidí překvapení, karimatka je ze všech tří výše zmíněných věcí tím nejdůležitějším a tak často opomíjeným článkem při stanování. Je jedno jaký máte spacák a jak jste v něm oblečení. Pokud nejste dostatečně izolováni od země, bude vždy výsledek špatný. Od karimatky chceme dvě věci a jsou to izolace a komfort. 20 cm vysoká nafukovací matrace k překvapení všech, ač se dá říct že s komfortem je na tom subjektivně dobře, rok jsem na ní ve stanu spal, neizoluje skoro vůbec. Princip izolace podložky spočívá v tom, že ohřejete vzduch v ní a ten vás pak udržuje v teple. Problém velké matrace je ten, že je většinou jednokomorová a vy tak ohříváte celý objem zvrchu, země ho ochlazuje zespoda, vzduch v ní cirkuluje, vše se stále dokola opakuje a vám to celou noc bere teplo. Oproti tomu samonafukovací karimatka může obsahovat až 300 malých komůrek, které můžou být navíc vyplněné pěnou. V těchto komorách je vzduch v klidu po malých kouscích, které relativně rychle a snadno ohřejete a vše nadále velmi dobře izoluje vaše tělo od země celou noc. Schopnost izolovat výrobce uvádí koeficientem tepelného odporu a osobně si myslím že hodnotou blížící se číslu 5, nebo dokonce vyšší, nic nezkazíte. Dále je dobré, aby měla karimatka více než 3cm na výšku, čím šírší tím lepší a byla tak dlouhá, aby se vám nestalo, že se v noci posunete a nohy vám budou ležet na zemi. Kovový ventilek je jistotou, že se neprobudíte uprostřed noci na zemi. První samonafukovačka kterou jsem měl byla 48cm široká 2,5cm vysoká a pro mě osobně to bylo dost nepohodlné. Před rokem v Petrovicích jsme na sebe s Káťou celou noc koukali. Dnes máme 195x66x5cm s pěnou, tepelným odporem 9 a spí se na ní jako doma v posteli.

 2/3 Spacák

Dalším dílkem do skládačky je spacák. Nechci tady řešit jestli péřový nebo z dutého vlákna. To je často otázka peněz a to ať si každý pořeší sám za sebe. Co chci ke spacáku říct je něco málo k tepelným údajům od výrobce a k rozměrům. Ze všech čtyř nás bude zajímat nejvíce ten druhý a to je hranice tepelného komfortu. Je to číslo, které dle normy pro představu vyjadřuje stav, kdy průměrná žena ještě nepociťuje chlad, tedy že teplota její pokožky neklesne pod 32,2“C. Poslední údaj, který bývá většinou hluboko pod bodem mrazu a kvůli kterému si člověk myslí, že vlastní „opravdu dobrý“ spacák, je teplota extrému, při které máte na sobě všechno od bot po zimní bundu a přes noc neumřete. Pro naše použití tedy k ničemu. Vraťme se ale k hodnotě tepelného komfortu. K této hodnotě se doporučuje přičíst 8-10“C a dostaneme tak reálnou teplotu, při které by průměrná žena stále ještě neměla pociťovat chlad. Pokud si tedy vše zjednoduššíme, najdeme spacák s komfortní teplotou -8“C, dá se pak předpokládat, že někde kolem 0“C v něm může žena začít pociťovat chlad, který jí v noci probudí. Co by nás mohlo dále zajímat jsou samotné rozměry spacáku. Pokud člověk měří 175cm, je zbytečné kupovat si spacák 220cm a stejně tak je to se šířkou. Každý jsme zvyklý spát jinak a je vhodné najít kompromis mezi možností pohybu uvnitř spacáku a velikostí prostoru, který budeme vlastním tělem ohřívat. V žádném případě by se ale nemělo stát, že nám bude spacák krátký. Docela dobrá věc, kterou velmi oceňuji, je kapsa pro nohy na dně spacáku, dvojité dno. Důležité je také jak se do spacáku zabalíte. Pokud je váš spacák vybaven límcem, který oddělí vnitřní prostor od kapuci, využívejte ho. Jakýkoli únik tepla je nežádoucí. Osobně jsem šel do spacáku od Husky z dutého vlákna s komfortní teplotou -8“C, ve kterém jsem spal teď na závodech v Židlochovicích kde bylo přes noc -2“C a stalo se mi, že jsem se v noci vzbudil chladem, ale otočil jsem se na druhý bok a zase usnul.

3/3 Oblečení

Tady jsou dva tábory. Spousta lidí tvrdí, že do spacáku by se mělo chodit ve spodním prádle. Vyzkoušejte si to. Když bude v noci -2“C skočte do spacáku jen v trenýrkách a uvidíte jak to dopadne. Já osobně si to takto nedokáži představit. Záleží hodně ma vašem metabolismu, jak moc přes noc zpomalí, také na tom jak jste otužilý apod. Jak jsem již zmínil na začátku, vaše tělo je ohřívač, který musíte izolovat od okolí. Pokud se rozhodnete přiobléci, nejlépe izoluje ustálený vzduch, proto nejvhodnější základní vrstva do spacáku je termoprádlo, které je elastické, přímo na tělo a vytvoří základní vrstvu nepohybujícího se vzduchu. Vhodný je dlouhý rukáv. Další vrstva se doporučuje ze silnějšího fleecu, která zvýší objem izolační vrstvy vzduchu. Důležité jsou ponožky, protože vystydlé nohy z velké části snižují váš topný výkon. Pokud je to nutné, je dobré vzít si kulicha, protože přes hlavu, která je celou noc ze spacáku venku ztrácí tělo nejvíce tepla, dále rukavice, další ponožky a případně ledvinový pás.

4/3

Pokud chcete být opravdu důkladní a bez starostí můžete přidat pohyb. Úkol který máte je vyhřát spacák, který bude tuto teplotu po zbytek noci izolovat a vaše tělo jí bude jen udržovat. Proto je dobré před ulehnutí do spacáku podniknout nějakou fyzickou aktivitu, která nastartuje váš metabolismus a produkci tepla. Když sedíte 4 hodiny v zimě na pívu, tělo pochopitelně dosti promrzne a je pro něj těžké spacák vyhřát. Pochopitelně se nabízí rychlejší procházka při venčení psů, ale ideální fyzická aktivita před spaním může pro každého znamenat něco jiného, fantazii se meze nekladou 😉

Závěr

Tak si to tedy shrňme. Za ty roky spaní pod stanem jsem došel závěru, že ženská polovička by měla mít spacák s komfortní teplotou -10 a lepší, pokud to finance dovolí volil bych spacák péřový pro opravdu dokonalou a spolehlivou izolaci. Chlapům musí stačit duté vlákno s komfortem -8. Karimatka samonafukovací alespoň 4 cm vysoká, dostatečně široká. Na sebe termoprádlo a pokud je opravdu zima, tak dvoje ponožky, silnější fleesová mikina, kulich, rukavice. Před ulehnutím fyzická aktivita na úroveň těsně než se člověk začne potit, po které vyhřejeme spacák raz dva a můžeme spokojeně spinkat až do rána.

Důležité je taky se o vybavení starat. A jak jsem se o tomto víkendu dozvěděl od mého dobrého kamaráda Ondry, spacák byste měli skladovat mimo kompresní obal, jinak jeho izolační schopnosti klesají mnohem rychleji a snadno se vám tak stane ze spacák za těžké prachy prostě za dva roky nefunguje a vy v něm mrznete.

Berte prosím tyto řádky jako můj názor a mou zkušenost. Chápu, že někdo spí na molitanu v trenkách na sněhu a spacákem se jen přikrývá. To ale není můj případ. Nebojte se proto investovat a koupit si kvalitní vybavení. Vyplatí se to. Pokud vás vyjde spacák s karimatkou na 4000,- Kč, bude vám sloužit třeba 5 let. Jestliže víte, že trávíte 20 nocí ročně pod stanem. Pak je to 100 nocí za cenu 40,- Kč za jednu. Má cenu mrznout každou noc 5 let za 30,-Kč nebo si tu desetikorunu raději připlatit ? Odpověď doufám už znáte. Hezký den