Vyberte stránku

Začínáme s Pullerem

DSC_1227Puller pro vás bude nejdříve asi velké překvapení a hračka. Stejně jako byla pro nás. Časem se z něj ale vyklube skvělá výcviková a tréninková pomůcka, která se sice využívá hlavně na sport DogPuller, ale s trochou snahy ho můžete použít ke zlepšení ve všech psích sportech. A o co že tedy jde? Co je to Puller? Jedná se kruh z měkčené pěny, nebo gumy chceteli. Materiál je velmi poddajný pro psí zuby, až by člověk řekl, že po několika použitích skončí v koši. Ale nebojte se. Opravdu toho vydrží víc než dost. Puller seženete ve třech velikostech, takže si na své přijde každý pejsek od čivavy po dobrmana. Materiál kruhu je sice měkký na dotek, ale celkově je kruh dost pevný na to, aby udržel svůj tvar i když se do něj váš pes zakousne. To je jeden z důvodů, proč jsem se rozhodla právě pro puller.

Dog Puller jako sport

DSC_1219DogPuller je sport, který má dvě hlavní disciplíny a sice Jumping a Running. Pro obě tyto disciplíny potřebujete mít pullery hned dva. První z disciplín je Jumping. V jumpingu jde o to, že pes skáče z jedné ruky na druhou a chytá střídavě pullery. Cílem je zakousnout se do pulleru ve vzduchu a počítají se výskoky během 1,5 minuty. Disciplína je náročná na koordinaci pohybů psa i jeho psovoda, na koncentraci a obratnost. Druhou disciplínou je Running. Ten trvá stejnou dobu, tedy 1,5 minuty a cílem je chytání pullerů v pohybu. Pullery vyhazujete střídavě po zemi tak, aby se kutáleli od vás, něco jako roller ve frisbee. Pes má za úkol puller doběhnout, chytit a vrátit se k vám. To už ale letí druhý puller na druhou stranu a čas běží. Pro tuto disciplínu potřebujete, aby pes dokázal odhadnout pohyb pulleru, obratně ho chytit a co možná nejrychleji se vrátit k vám.

Výhody Pulleru

  • měkký povrch > psi nemají problém vzít ho do tlamy
  • pevně drží svuj tvar > při přetahování a cvičení se nedeformuje
  • díky stylu držení nehrozí, že vás pes “cvakne” tak jako s jinými hračkami
  • díky pevnému tvaru se “nehoupe” a “nebimbá” ve větru a pes má tak větší šanci ho trefit
  • plave na vodní hladině, skvělá hračka na léto

Využití Pulleru

DSC_1144Jak se říká, chce to komplexní přístup. Puller jsme si proto zvolili jako doplňkovou aktivitu k tréninku DogFrisbee. Proč právě puller? Na začátku si hlavně hrajete a to je ideální aktivita, kterou se více sblížíte se svým psím kamarádem a sportovcem. Již zmiňovanou výhodu pulleru je pak jeho stálý tvar, díky kterému bude vaše ruka častěji v bezpečí než s jinou hračkou. Navíc jsme díky pulleru objevili další možnosti jak  procvičit celou spoustu prvků, které ve frisbee využiváme. Použití pulleru je dobrý způsob, jak procvičit držení a pouštění čehokoli z tlamy, výměnu hraček a frisbee, vracečky a skoky. Navíc puller plave, takže s blížícím se letním počasím ho využijeme ideálně i na vodní hrátky.

Jak pracovat s pullerem?

Puller si můžete zakoupit jako set dvou kusů u REBELDOG. Osahejte si jej a hrajte si společně. Když bude mít váš pes zájem, zkuste se s ním o puller přetahovat. Ať vám ho zkusí podávat, pak třeba ať ho nosí. Když vám to půjde dobře, přidejte druhý a vše může začít! Příště si povíme něco o možnostech tréninku skoků a pohybové koordinace.